تماس با ما خانه
RSS

مهم نيست که چه سن و سالی داريد و يا موهای شما از چه جنسی است، مهم اين است که با عوامل ريزش موهايتان آشنا شويد و تا جايی که ميتوانيد با آنها مقابله کنيد.

 • شامپو کردن، شانه زدن يا برس کشيدن  ميتواند با شکستن مو به آن آسيب برساند. استفاده از کرم ها يا نرم کننده ها پس از شامپو زدن، مو را نرمتر و شانه کردن آن را راحت تر ميکند. موی خيس شکننده تر از موس خشک است.
 • استفاده نادرست از لوام آرايش مو، بسياری از زنان و مردان از مواد شيميايی برای موی سرشان استفاده ميکنند، مانند رنگها،مقاوم کننده ها و فرهای دائمی. اگر اين وسايل به درستی مورد استفاده قرار نگيرند به مو آسيب ميرسانند. به هر حال اگر استفاده از اين مواد بسيار زياد و به دفعات باشد، ميتواند مو را ضعيف و شکننده کند. اگر اين مواد مدت طولانی روی سر بمانند، ميتوانند مو را ضعيف و شکننده کنند.
 • در آرايش مو مانند دم اسبی بستن ئ يا بافتن که باعث کشيده شدن مو ميشوند، نبايد خيلی محکم مو را کشيد و بست زيرا کشيده شدن دائمی مو باعث ايجاد کم خونی مخصوصا در حاشيه پوست سر ميشود.
 • اگر مويی را که قبلا رنگ شده دوباره رنگ کنيد، به مو آسيب ميرسد. اگر موی شما بر اثر استفاده از اين گونه مواد شکننده شده باشد، بهتر است مدتی از اين مواد استفاده نکنيد تا موهايتان رشد کرده و تقويت شوند.
 • از خشک کردن مو با حوله و شانه زدن و برس کشيدن خشونت آميز مو بايد جدا خودداری کرد.
 • از قانون صد بار برس کشيدن ديگر پيروی نکنيد، چرا که به موی شما آسيب ميرساند. در عوض از شانه های دانه درشت با فاصله زياد و برس هايی با سر نرم و ملايم استفاده کنيد.
 • هنگامی که يک خانم باردار است موهای او بيشتر رشد ميکند اما پس از وضع حمل، موها وارد دوره استراحت ميشوند. بعضی خانمها طی دو تا سه ماه متوجه ريزش موهايشان ميشوند. اين ريزش ممکن است از يک تا شش ماه طول بکشد اما بالاخره برطرف خواهد شد.
 • بيماريها ميتوانند باعث شوند که مو در مرحله استراحت قرار گيرند. شخص ممکن است چهارهفته تا سه ماه پس از تب بالا و بيماری سخت همراه با عفونت، با ديدن ريزش شديد مو شوکه شود اما اين مشکل معمولا خود به خود برطرف ميشود.
 • هم کمکاری و هم پرکاری غده تيروئيد ممکن است ايجاد کم مويی کند. پزشک شما ميتوانيد با تست های آزمايشگاهی بيماری تيروئيد شما را تشخيص دهد. ريزش موی ايجاد شده بر اثر بيماری تيروئيد ميتواند با درمان صحيح برطرف شود.
 • بعضی از مردم به رژيمهای شديد و سخت غذايی رو می آورند که ميزان پروتئين آن کم است و يا دارای عادات غذايی بسيار غيرطبيعی هستند. آنها ممکن است دچار سوتغذيه پروتئين شوند. بدن با رفتن به مرحله استراحت رشد مو ، پروتئين را ذخيره ميکند و در نتيجه رشد مو دچار اختلال خواهد شد. ريزش بسيار شديد موی سر دو تا سه ماه بعد اتفاق خواهد افتاد و موها به آسانی از ريشه کنده خواهند شد. این وضعیت را میتوان با خوردن پروتئين کافی برطرف کرد.
 • مصرف بعضی داروها ممکن است ريزش موی موقت را به همراه داشته باشد، مثل داروهايی که برای ناراحتی هايی که در زير مورد استفاده قرار ميگيرند: نقرس، آرتروز، افسردگی فشارخون بالا. مصرف مقدار زياد ویتامين آ نيز ممکن است باعث ريزش مو شود.
 • بعضی از روشهای درمان سرطان تقسيم سلول ها در سلول های مو تاثير ميگذارند و آن را متوقف ميکنند. موها نازک ميشوند و به محض خروج از پوست سر ميشکنند. بيماران ممکن است حتی نود درصد موهای سرشان را از دست بدهند. البته موها پس از اتمام دوره درمان دوباره رشد خواهند کرد.
 • خانم هايی که در دوران استفاده از قرص های ضدبارداری دچار ريزش مو ميشوند، معمولا زمينه ارثی برای نازک شدن مو دارند. در صورت نازک شدن مو، بيمار ميتواند با متخصص زنان برای تعويض ثرص ضد بارداری اش مشورت کند.

 

برگرفته از : هفته نامه سلامت شماره 97

امتیاز شما به این مطلب :

comment rss - Trackback

 1. negar ghias گفت:

  kheili amoozandeh bood kheili kheili mamnoooooooooooooooooooon

» ارسال نظرات

کلیه حقوق این سایت ، متعلق به نازخاتون می باشد و استفاده از مطالب و تصاویر این سایت با ذکر منبع بلامانع است .
طراحی سایت : بلاگ اسکین