تماس با ما خانه
RSS

قد بلند در بیشتر جوامع به‌عنوان یک شاخص مثبت طبقه‌بندی می‌شود. البته خیلی وقت‌ها این شاخص به غیر از زیبایی ظاهری، کارآیی نیز دارد.

قد بلند در بیشتر جوامع به‌عنوان یک شاخص مثبت طبقه‌بندی می‌شود. البته خیلی وقت‌ها این شاخص به غیر از زیبایی ظاهری، کارآیی نیز دارد.کوتاهی قد اگرچه برای مردم ناگوار است و همیشه به دنبال چاره و درمان آن هستند، ولی برخلاف تصور عموم، متخصصان غدد هرگونه کوتاهی قد را درمان نمی کنند.

O1398749375

ما کوتاهی قد را مورد بررسی قرار می دهیم، اگر بیماری خاصی باعث این مشکل شده باشد آن را درمان می کنیم در غیر این صورت فقط بیمارانی را که دچار کمبود هورمون رشد هستند، درمان می کنیم.

در نهایت درصدی از افراد دچار کوتاهی قد که با وجود طبیعی بودن هورمون رشد، برایشان قد خیلی کوتاهی را پیش بینی می کنیم، داوطلب درمان خواهند شد.قد متوسط آقایان در جوامع مختلف بین 170 تا 178 سانتی متر است. در جامعه ای که قد 178 سانتی متر، متوسط قد آقایان است میزان قد بین 161 سانتی متر تا 195 سانتی متر در محدوده طبیعی قرار می گیرد.

 

مفهوم محدوده طبیعی این است که 95 درصد افراد سالم جامعه قدی در این حدود یعنی ( 195 ـ 161) دارند، به این ترتیب ما پسربچه چهارده ساله ای را که براساس بررسی هایمان به قد 165 سانتی متر خواهد رسید، غیرطبیعی نمی دانیم و قد او را درمان نمی کنیم.

قبل از طبیعی قلمداد کردن چنین پسری که تا حدی دارای قد کوتاه است، می بایست بررسی هایی در مورد سلامتی او انجام دهیم.در راس این بررسی ها آزمایش تیروئید، آزمایش وجود کم خونی، آزمایش کارکرد کلیه ها و اندازه گیری هورمونی به نام IGF1 که نماینده هورمون رشد در خون است، قرار می گیرد. اگر دراین بررسی ها فرد مشکل خاصی نداشت، درمانی برایش تجویز نمی کنیم.

 

مهم ترین عامل تعیین کننده قد، وراثت است. دخترها به طور متوسط قدی معادل هفت سانتی متر کمتر از میانگین قد پدر و مادر خود و پسرها هفت سانتی متر بالاتر از این میانگین خواهند داشت.

 

به این ترتیب دختر خانواده ای که مادر 155 سانتی متر و پدر 165 سانتی متر است، باید منتظر قدی معادل 153 سانتی متر باشد البته یادمان باشد که این فقط عدد تخمینی است.سوال مهمی که حتما در ذهن همه خوانندگان ایجاد شده است این است که حالا چه اشکالی دارد چنین پسربچه ای که به نظر ما سالم است، ولی قد کوتاهی خواهد داشت، با تجویز هورمون رشد درمان کنیم؟توضیح این است که وقتی شخصی دچار کمبود هورمون رشد نیست و ما به او مقادیر زیاد این هورمون را می دهیم؛ عوارض آن شامل دیابت، فشار خون، چربی خون و نیز رشد تومورها ممکن است بروز کند.

 

دوم این که وقتی هورمون رشد در بدن کافی است تزریق این هورمون خیلی تاثیر نخواهد داشت و در نهایت هورمون رشد را می بایست هر شب و به مدت چند سال تزریق کرد و قیمت بالایی دارد.

 

البته با همه این اشکالات در مورد کودکانی که برایشان پیش بینی قدی کوتاه تر از حداقل طبیعی می کنیم، هورمون رشد را تجویز می کنیم.نکته آخر این که هورمون رشد فقط زمانی موثر است که صفحه رشد استخوان ها بسته نشده است.

 

منبع : کلوپ مادران

امتیاز شما به این مطلب :

» ارسال نظرات

کلیه حقوق این سایت ، متعلق به نازخاتون می باشد و استفاده از مطالب و تصاویر این سایت با ذکر منبع بلامانع است .
طراحی سایت : بلاگ اسکین
شرط بندی فوتبال