تماس با ما خانه
RSS

شاید فكر می‌كنید زندگی كردن نیازی به مهارت ندارد و همه ما ذاتا می‌‌دانیم چگونه زندگی كنیم اما اگر این‌طور بود هیچ مشكلی را در زندگی زناشویی خود تجربه نمی‌كردیم در صورتی كه هر كدام از ما در زندگی دچار مشكلات كوچك و بزرگی هستیم كه نمی‌دانیم چگونه به وجود آمده‌‌اند و چگونه می‌توانیم آنها را برطرف كنیم. وقتی بدانیم مشكلات از كجا آغاز می‌‌شوند و چگونه ادامه می‌‌یابند و بزرگ می‌‌شوند، می‌‌توانیم جلوی آنها را بگیریم و وقتی بدانیم یك زندگی بدون مشكل چه مزیت‌‌هایی دارد آن وقت قبل از هرچیز درصدد یادگیری مهارت‌‌های زندگی برمی‌‌آییم. ریشه بسیاری از مشكلات ما در زندگی افكار غیرمنطقی است كه بین زن و شوهر ايجاد مي‌شود و این افكار رفتارهای غلط ما را در پی دارد كه نهایتا بروز مشكلات زناشویی نتیجه آنهاست.

ra4-3041
افكار غیرمنطقی؛  دیواری بین زن و شوهر
– همه باید مرا تایید كنند و دوستم داشته باشند مثلا همسرم بیشتر از اینكه به خودش فكر كند باید به من فكر كند.

– من باید فردی با كفایت و باهوش باشم و در همه جنبه‌‌های ازدواج به بهترین شكل عمل كنم. باید بدانیم هیچ‌كس كامل نیست و اگر ما این‌گونه فكر كنیم به هر حال یك‌جا ممكن است در زندگی درست عمل نكنیم و آن وقت است كه احساس بی‌‌كفایتی و اینكه همسر خوبی نیستیم ما را می‌آزارد.

– كار اشتباه باید به‌شدت تنبیه شود و باید كارهای اشتباه همسرم را تلافی كنم. كسانی كه این‌گونه فكر می‌كنند می‌‌خواهند همسرشان را آن‌طور كه دوست دارند اصلاح كنند كه هیچ‌گاه نیز نمی‌‌توانند چراكه این روش نتیجه عكس می‌‌دهد.

– هرگاه همسرم كاری را اشتباه انجام دهد او را سرزنش می‌كنم. سرزنش بزرگ‌‌ترین آسیب‌‌ها را به زندگی مشترك وارد می‌آورد.

– همسرم باید بداند من چه می‌‌خواهم و من خواسته‌هایم را به او نمی‌‌گویم. بعضی‌‌ها فكر می‌‌كنند اگر خواسته‌های‌شان را به همسرشان بگویند از ارزش آن كم می‌‌شود و دیگر فایده‌‌ای ندارد. باید خواسته‌‌ها را گفت به‌ویژه مردها معمولا خواسته‌‌های زنان را نمی‌‌دانند.

– اگر همه‌چیز وفق مراد من پیش نرود، فاجعه است و آنچه می‌خواهم از همه‌چیز مهم‌‌تر است. با این باور هیچ‌گاه توقعات‌مان برآورده نشده و رنجش‌ها روی هم انباشته می‌‌شود.

– نكند زندگی زناشویی‌ام در خطر قرار گیرد و من و همسرم با شكست روبه‌رو شویم. ترسیدن از آینده می‌‌تواند آینده را خراب كند و وقتی راجع به مسئله‌‌ای تفكرات منفی وجود داشته باشد ناخودآگاه درست پیش نخواهد رفت. لزومی ندارد كه وقتی اتفاق بدی نیفتاده است ما از ترس آن اتفاق زندگی خود را تلخ كنیم.

– این تفكرات غیرمنطقی می‌‌تواند ضربه‌‌های سهمگینی به زندگی وارد كند اما اگر بتوان آنان را با افكار منطقی جایگزین كرد هم خودمان راحت‌تر زندگی می‌‌كنیم و هم همسرمان.

حال به سؤال‌های زیر پاسخ دهید:
شاید این مـوارد بـه دلـیـل رفـتـارهـای شما به وجود آمـده باشند. به هر حال دلیـل بـروز آنها هر چه باشد، شایـد وقت آن رسیده که نگـاه دقیق‌تری به رابطه خود بیندازیـد و تصمیم خود را برای ادامه یا قطع آن اتخاذ کنید.

1. اگر در موقعیتی دور از همسرتان هستید، چند روز است که با شما تماس نگرفته است؟
1. مدام تماس می‌گیرد و جویای حالم می‌شود
2. يك روز
3. 2 روز
4. زیاد پیش می‌آید که از هم بی‌خبر باشیم.
اخطار 1 – چند روز با شما تماس نمی‌گیرد:
البته این علامت لزوما نشان‌دهنده اتمام رابطه نیست اما اگر او سابقا عادت داشته که همیشه به شما تلفن کند، پس بدانید که یک جای کار اشتباه است.

2.هر چند وقت یکبار دعوا می‌کنید؟
1. هفته‌ای يك‌بار
2. هر 2،3 روز یکبار
3. روزی يك‌بار
4. روزی چند بار

اخطار 2 – دعوا کردن:
آیا او به تازگی بیش از حد معمول از کوره‌ درمی‌رود؟ آیا به خاطر مسائل جزئی و بی‌ارزش بحث و مشاجره راه می‌اندازد؟ این مورد زمانی روی می‌دهد که طرف شما هیچ‌گونه تمایلی به ادامه ارتباط ندارد اما در عین حال نمی‌خواهد رابطه از طرف او قطع شود. بهتر است خودتان را گول نزنید، اگر احساس می‌کنید او به رابطه علاقه‌مند نیست، خیلی راحت از او در مورد این مطلب سؤال کنید.

3. آیا شده این اواخر چندین ساعت ناپدید شود یا کارهای مشکوک از او سر بزند؟
1. اصلا
2. به ندرت
3. گاهی
4. بله

اخطار 3 – او مرموز می‌شود:
او به شما نمی‌گوید کجا بوده یا با چه کــسی در حال برقراری مکالمه تلفنی است. شما دیگر نمی‌توانید به حریم شخصی او نفوذ داشته باشید. ممکن است برای چندین ساعت ناپدید شود بدون اینکه هیچ توضیح قانع کننده‌ای برای کار خود داشته باشد.

 4. آیا در صحبت‌هایش کلمه ما تبدیل به من شده است؟
1. اصلا
2. به ندرت
3. گاهی
4. بله

اخطار 4 – «من» جایگزین «ما» می‌شود:
شما   بیشتر می‌نشستید و در مورد آینده مشترک‌تان صحبت می‌کردید؛ ما این کار را می‌کنیم، ما آن کار را می‌کنیم، ولی حالا او به شما می‌گوید: «من می‌خواهم این کار را انجام دهم» دیگر شما جزئی از آینده او به حساب نمی‌آیید.

 5. بیشتر اوقات فراغتش را چگونه صرف می‌کند؟
1. با من
2. تنها مشغول کاری می‌شود.
3. نمی‌دانم.
4. با دوستانش

اخطار 5 – او بیشتر وقت خود را با دوستانش صرف می‌کند:
آیا می‌خواهید با دوستانش بجنگید؟ توجهی به شما ندارد؟ شما قبلا مهم‌ترین و باارزش‌ترین دارایی او بودید اما حالا دوستانش برایش مهم‌تر از شما هستند.

6. آیا با هم اختلاط می‌کنید؟
1. هر روز
2. هفته‌ای يك تا 2 روز
3. شاید ماهی يك‌بار
4. اصلا

اخطار 6 – با هم اختلاط نمی‌کنید:
شاید قبلا چندین‌بار در هفته می‌نشستید و در مورد هر چیزی از آب و هوا گرفته تا اینکه چه بلایی بر سر لایه ازن خواهد آمد بحث می‌کردید اما دیگر هیچ خبری از آن بحث‌های طولانی‌مدت نیست.

7. آیا در جمع یا مهمانی‌اي كه می‌روید، کسی متوجه تنش و خلاء عاطفی بین‌تان می‌شود؟
1. خیر همه‌چیز مثل همیشه است.
2. خیر قرار گذاشتیم جلوی دیگران نقش بازی کنیم.
3. به ندرت کسی متوجه می‌شود.
4. بله، اکثرا متوجه می‌شوند.

اخطار 7 – اطرافیان نسبت به رابطه شما مشکوک می‌شوند:
دوستان و اطرافیان متوجه وجود تنش و خلاء عاطفی در رابطه شما شده و سؤال‌هایی از این قبیل را از شما می‌پرسند: «آیا همه‌چیز خوب پیش می‌رود؟»

8.آیا زیاد از حد از شما انتقاد می‌کند؟
1. خیر
2. به ندرت
3. گاهی
4. بله

اخطار 8 – بیش از هر زمانی از شما انتقاد می‌کند:
می‌گوید «این چه لباش زشتی است؟!» البته این در حالی است که همین چند هفته پیش خود او پیشنهاد خرید لباس را به شما داده بود.

9. آیا در اوقات فراغت حرف مشترک یا سرگرمی مشترکی دارید؟
1. بله
2. گاهی
3. به ندرت
4. اصلا

10.آیا با شما مخالفت می‌کند؟
1. اصلا
2. به ندرت
3. گاهی
4. همیشه

کلید تست:
گزینه 1 :1 نمره ، گزینه 2: 2 نمره، گزینه 3: 3 نمره و گزینه 4: 4 نمره دارد.

–  اگر جمع نمرات شما بین يك تا10 باشد، هیچ جای نگرانی نیست و رابطه شما از سلامت کامل برخوردار است.

–  اگر جمع نمرات شما بین 10تا20 باشد، در مواردی که پیش آمده تجدید نظر کنید و سعی در رفع آنها داشته باشيد زیرا رابطه خوبی دارید و حیف است.

–  اگر جمع نمرات شما بین 20تا30 باشد، کمی قضیه را جدی بگیرید و با همسرتان صحبت کنید تا با کمک هم بتوانید این مشکلات را حل کنید زیرا در غیر این‌صورت رابطه شما در سراشیبی قرار دارد.

–  اگر جمع نمرات شما بین 30تا40 باشد، باید هر چه سريع‌تر از روانشناس یا مشاور کمک بگیرید زیرا اين علائم نشان‌دهنده نزدیکی به اتمام رابطه را نشان می‌دهد.
منبع:مجله زندگی ایده آل

 

امتیاز شما به این مطلب :

» ارسال نظرات

کلیه حقوق این سایت ، متعلق به نازخاتون می باشد و استفاده از مطالب و تصاویر این سایت با ذکر منبع بلامانع است .
طراحی سایت : بلاگ اسکین