تماس با ما خانه
RSS

در تعطیلات نوروز وقت بیشتری را با بچه ها می گذرانید و شاید بهترین زمان برای این باشد که یکی از سخت‌ترین مکالماتتان را با آنها انجام دهید : صحبت درباره مصرف الکل و مواد مخدر.

تحقیقات نشان می‌دهد، نوجوانانی که در مورد خطرات مواد مخدر از پدر و مادر خود آموزش دیده‌اند، احتمال کمتری دارد که از آن مواد استفاده ‌کنند. در واقع، بیشتر نوجوانان گفتگو با پدر و مادر را دلیل اصلی تصمیم به عدم مصرف مواد مخدر دانسته‌اند.

اما در چنین گفتگوهایی، بسیاری از والدین مطمئن نیستند چه چیزی باید به فرزندان خود بگویند یا چه موقع و چطور بگویند، و این امریست چالش‌برانگیز برای آنها. همان‌طور که گفتگویتان را شروع می‌کنید، این چهار مورد را مد نظر داشته باشید:

ra4-5428
گفتگو را زود آغاز کنید، پیش از دوران نوجوانی
برای صحبت کردن با کودکانتان در مورد مصرف الکل و مواد مخدر نباید تا دوران نوجوانی آن‌ها صبر کنید. گفتگو با آنها را هنگامی که کم سن ‌و سال‌تر هستند، آغاز کنید و تنها روی نمونه‌هایی از رفتارهای سالم تمرکز کنید. همچنان که کودکان بزرگتر می‌شوند، این گفتگوها بیشتر باید حول محور آنچه فرزندان در محیط‌های اجتماعی می‌بینند و تجربه می‌کنند، متمرکز شود.

سوالات متفکرانه بپرسید
از آنجا‌یی که ذهن‌ نوجوانان همچنان در حال رشد است، خطرات و عواقب را به شیوه‌ی بزرگسالان تشخیص نمی‌دهند. بسیاری از نوجوانان خطرات ناشی از استفاده از مواد مخدر را درک می‌کنند، اما هنگامیکه جوانب مثبت و منفی را می‌سنجند، بیشتر تمایل دارند تا خطرات را دست کم بگیرند. یکی از روش‌ها برای صحبت و مطلع ساختن آن‌ها از خطرات ناشی از مصرف مواد مخدر، پرسیدن سوالات درباره‌ی آنچه در تلویزیون، فیلم‌ها و یا در اینترنت می‌بینند، است. سوالاتی از قبیل؛ به نظر تو مصرف مواد مخدر چطور به تصویر کشیده شده است؟ و چقدر واقع بینانه است؟ همین سوالات می‌تواند جرقه‌ی یک گفت و شنود معنی‌دار باشد.

گوش کردن به نظرات فرزندان با دقت کافی، در مورد مصرف مواد مخدر از اهمیت ویژه‌ایی برخوردار است

چند قانون اساسی برای نوجوانتان تنظیم کنید.
توصیه می‌کنیم قانون: هیچ ماده‌ی مخدری پیش از ۲۱ سالگی مصرف نشود، را وضع کنید، دلایل روشنی برای اینکه نمی‌خواهید نوجوانتان سیگار بکشد، الکل بنوشد یا مواد مخدر مصرف کند، ارائه دهید. برخی از عوامل می‌تواند شامل:

۱. مواد مخدر برای نوجوانان خطرناک است؛ به ویژه چون ذهنشان همچنان در حال رشد است، پرخطرتر می‌شود؛ و
۲٫  مواد مخدر با مدرسه، ورزش و سایر فعالیت‌های نوجوانی هماهنگ نیست؛ و
۳٫  نوشیدن الکل، سیگار کشیدن و استفاده از مواد مخدر برای نوجوانان غیر قانونی است.

گفتگوی دوطرفه را فراموش نکنید
یادتان باشد که هدف سخنرانی نیست، فرزندتان را به صحبت کردن ترغیب کنید و مشتاقانه به او گوش دهید. خوب گوش کردن به ‌معنای توجه بی‌وقفه است، پس حالت تدافعی به خود نگیرید و یا با عصبانیت واکنش نشان ندهید. اگر فرزندتان باور کند که احساسات او را درک می‌کنید و حقیقتاً او را می‌فهمید، احتمال برقراری ارتباط آزادانه با شما بیشتر می‌شود.

در نهایت، گوش کردن به نظرات فرزندانتان با دقت کافی، در مورد اینکه آیا مصرف مواد مخدر خطرناک است یا نه از اهمیت ویژه‌ایی برخوردار است و ممکن است شما را شگفت‌زده کند.

منبع : دکتر آز

امتیاز شما به این مطلب :

» ارسال نظرات

کلیه حقوق این سایت ، متعلق به نازخاتون می باشد و استفاده از مطالب و تصاویر این سایت با ذکر منبع بلامانع است .
طراحی سایت : بلاگ اسکین