تماس با ما خانه
RSS

اکثر افراد درباره ریزش موهای شان صحبت می کنند اما به نظر می رسد درباره ریزش مژه های شان چندان نگران نمی شوند. متاسفانه این باور غلط جا افتاده که ریختن مژه ها یک اتفاق خوش یمن است.

ar4-5906

مژه های پرپشت و زیبا یکی از عوامل زیبایی چهره و باعث جلوه بیشتر چشمان تان می شود. هرقدر مژه های تان بلندتر و پرپشت تر باشد، چشمان تان زیباتر به نظر می رسد، اما به نظر می رسد این روزها داشتن چنین مژه های بلند و زیبایی کار بسیار دشواری است. اکثر افراد درباره ریزش موهای شان صحبت می کنند اما به نظر می رسد درباره ریزش مژه های شان چندان نگران نمی شوند.

متاسفانه این باور غلط جا افتاده که ریختن مژه ها یک اتفاق خوش یمن است و خیلی از ما حداقل در کودکی وقتی یکی از مژه های مان می ریخت شروع می کردیم به آرزو کردن، اما باید به خاطر داشته باشید که ریزش مژه ها می تواند نوعی هشدار باشد. دلیل ریزش و شکنندگی مژه ها در افراد مختلف، متفاوت است که به برخی علل شایع این مسئله اشاره می کنیم. اگر مژه های تان می ریزد به جای آرزو کردن به دنبال علت آن باشید.

ریزش مژه ممکن است نشانه عفونت باشد
عفونت در چشم ها خصوصا پلک چشم می تواند به ریختن مژه ها بینجامد. این مسئله برای سلامت چشم هم مضر است چرا که مژه ها مانع از ورود گرد و خاک و مواد آلاینده به درون چشم می شوند. با این همه اگر به خاطر نوعی عفونت باکتریایی شدید دچار آماس پلک چشم شدید، ممکن است با ریختن مژه ها و تورم و خارش هم مواجه شوید. به علاوه ممکن است ویروسی به چشم شما حمله کرده و منجر به تورم یا عفونت شود. در واقع این ویروس ها در منافذ پوستی و پیاز مو قرار می گیرند که میزان زیاد آنها می تواند به ریزش مژه ها بینجامد.

شاید ضعف سیستم ایمنی دارید
در برخی مواقع ضعیف شدن سیستم ایمنی شما می تواند دلیل ریزش مو در بخش های مختلف بدن از جمله چشم تان باشد. این بیماری را ریزش مو می نامند که طی آن سیستم ایمنی بدن به پیاز مو حمله کرده و منجر به ریزش آن می شود. مصرف آنتی بیوتیک های تجویزی می تواند از این نوع ریزش مو از جمله مژه پیشگیری کند.

آرایش چشم ها کار دست تان داده!
آرایش چشم هیچ ارتباطی با سلامت چشم ها ندارد اما می تواند تا حدی بر مژه های شما اثر گذاشته و آنها را از بین ببرد. استفاده از لوازم آرایشی زمخت و زبر مانند ریمل ضخیم می تواند مژه ها را کش داده و آنها را ضعیف کند. علاوه بر این اگر هنگام پاک کردن آرایش، چشم های تان را بمالید یا آنها را خیلی سخت فشار دهید این کار می تواند منجر به شکسته شدن و ریختن مژه هاشود.

بیش از اندازه استرس دارید؟
استرس می تواند بر سلامت عمومی شما و چشم های تان تاثیر بگذارد. کمبود خواب، رژیم غذایی نامناسب و خستگی عمومی همه و همه به شکسته شدن مژه ها و بروز خطراتی برای چشم ها به خاطر تماس با مواد حساسیت زا منتهی می شود.

شاید کم کاری تیروئید مقصر است
معمولا عدم کارکرد درست غده تیروئید از جمله کم کاری یا پرکاری تیروئید می تواند در تعادل هورمونی بدن اختلال ایجاد کند و به ریزش مژه ها بینجامد. البته نگران نباشید پس از درمان این اختلال، مراقبت درست و رعایت اصول لازم ممکن است باعث رشد دوباره مژه هاشود.

نکند پیر شده اید؟
هیچ راه گریزی از این حقیقت نیست. با بالا رفتن سن هر بخش از بدن شما در معرض فرسایش آهسته و ثابتی قرار می گیرد و این مسئله غیر قابل تغییر است. با این حال اگر به شکل خطرناک و هشداردهنده ای دچار ریزش مژه شده اید، بهتر است حتما به یک پزشک یا متخصص پوستی مراجعه کنید.

مژه های تان را دوبرابر کنید
۱. برای داشتن مژه های ضخیم و بلندتر، مراقبت از مژه ها نخستین اقدام است. سعی کنید همیشه مژه های تان را در شرایط بهداشتی نگه دارید و هرگز شب ها با آرایش نخوابید.

۲. یک شانه مخصوص مژه یا ریمل بخرید و مژه ها شانه بزنید. این عادت به مژه های تان کمک می کند تا قوی تر شوند و از شکستن آنها پیشگیری می کند.

۳. برای حفظ سلامت مژه ها می توانید از روش های درمان خانگی استفاده کنید. برای این کار پیشنهاد می شود به طور مرتب روغن زیتون به مژه های تان بمالید.

۴. یکی دیگر از چیزهایی که باعث تقویت مژه ها می شود وازلین است. البته افراد زیادی هم هستند که از روغن بادام استفاده می کنند تا مژه های شان حالت براق داشته باشد. می توانید آن را با کمی تخم مرغ مخلوط کنید تا از شکستن مژه ها پیشگیری کند. مژه ها رشد سریعی ندارند و وقتی هم که رشد کنند تنها در حد چند میلی متر خواهند بود.

۵. اگر مژه های شما چندان بلند و ضخیم نیست می توانید کاری کنید که این طور شود، یعنی می توانید از ریمل مناسبی برای این کار استفاده کنید. محصولات حجم دهنده زیادی وجود دارد که می تواند مژه های تان را برجسته تر نشان دهد.

۶. تنها چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که همیشه پیش از خوابیدن تمام آرایش خود را پاک کنید. این مسئله به خاطر آن است که استفاده زیاد از لوازم آرایشی و عدم تمیز کردن آنها باعث می شود مژه های شما ضعیف تر از قبل شود.

۷. اگر مژه های تان در حد مطلوب نیست می توانید از مژه مصنوعی استفاده کنید. برای این کار ابتدا در محل مورد نظر چسب های مخصوص آن را مالیده و بعد مژه ها را به آن بچسبانید. البته این کار به مهارت و توجه لازم نیاز دارد و باید مراقب باشید چسب با چشم تان تماس پیدا نکند.

برای داشتن مژه های ضخیم و بلندتر، مراقبت از مژه ها نخستین اقدام است

آنچه باید درباره مژه مصنوعی بدانید
اگر این روزها به هر دلیلی با ریزش یا شکنندگی مژه ها مواجهید و نمی توانید دست کم تا بلند شدن و پرپشت شدن مژه ها صبر کنید، می توانید از مژه های مصنوعی کمک بگیرید. اما پیش از خریدمژه مصنوعی به این نکات توجه کنید:

به سایز مژه ها توجه کنید
برای داشتن یک جفت مژه مصنوعی خوب حواس تان باشد که عرض مژه ها را در نظر داشته و توجه داشته باشید که بلندتر از مژه های شما نباشد. بهترین کار انتخاب رشته های نازک تریا مژه های دانه ای و تک است که قرار دادن شان روی مژه ها آسان تر بوده و اصلا نشان نمی دهد که مصنوعی هستند.

شکل مدور با طول متوسط
اگر می خواهید مژه مصنوعی انتخاب کنید که چشمان تان را بهتر از حالت عادی نشان دهد باید بدانید که این مژه ها تنها برای تقویت زیبایی چشم های تان هستند. پیش از آنکه آنها را بخرید بهتر است آنها را برای آزمایش روی پلک های خود قرار دهید.

اگر در انتخاب تردید دارید، جفت هایی با طول متوسط که تقریبا شکل مدوری دارند، می توانند گزینه خوبی باشند.

عوامل مهم مربوط به چسب
بهترین گزینه استفاده از چسب های بدون شیرابه است. در این مورد شما با یک بافت پوستی یا خود چسب طرف هستید، بنابراین بهتر است ترکیبات آن را اول چک کرده و بعد با کمک پزشک تان از حساسیت زا نبودن آن مطمئن شوید.

بهترین انتخاب از میان مژه های مصنوعی

مژه های طبیعی
حجم آنها متوسط بوده و معمولا نازک و ظریف هستند. این مژه ها چندان مشخص نبوده و برای یک روز می توان از آنها استفاده کرد.

مژه های تکی
اگر می خواهید میزان ضخامت و عرض مژه ها را کنترل کرده یا اگر با توجه به اندازه چشم تان در استفاده از آنها مشکل دارید مژه های تکی بهترین گزینه هستند.

البته استفاده از آنها زمان بیشتری می برد چرا که باید آنها را یکی یکی روی خط مژه ها قرار داده و مراقب باشید که چه میزان چسب استفاده می کنید.

مژه های کامل
اگر به دنبال استفاده از مژه های کامل هستید یا می خواهید مژه هایی استفاده کنید که چهره شما را بیشتر نشان دهد، استفاده از مژه هایی با طول کامل می تواند گزینه خوبی باشد. این مژه ها بیشتر حس و حال کلاسیک به شما خواهد داد. می توانید برای داشتن ظاهری باوقارتر نوک آن را با ریمل کمی خم کنید.

مژه هایی با طول کوتاه بلند
این مدل از مژه ها دارای نوکی کوتاه و بلند هستند که طبیعی تر به نظر می رسند و چهره شما را جذاب تر می کنند. این مژه ها خصوصا برای مراسم یا رویدادهای خاص گزینه ای بسیار عالی هستند.

مراحل برداشتن مژه های مصنوعی:

به آرامی آن را از وسط بگیرید. برای رها شدن از شر چسب از مژه ها و خط مژه از یک سیلیکون آرایشی استفاده کرده و بعد پاکش کنید.

از خیس کردن نوار مژه خودداری کنید و سعی کنید با دقت و احتیاط چسب را از آن جدا کنید.

به خاطر حفظ سلامت و بهداشت بهتر است از یک جفت مژه مصنوعی بیشتر از چهار تا پنج بار استفاده نکرده و از استفاده مشترک آن با دوستان تان خودداری کنید.

عفونت چشم
عفونت در چشم ها خصوصا پلک چشم می تواند به ریختن مژه ها بینجامد. این مسئله برای سلامت چشم هم مضر است چرا که مژه ها مانع از ورود گرد و خاک و مواد آلاینده به درون چشم می شوند

تغذیه ات را بررسی کرده ای؟
تغذیه نامناسب نیز مانند سایر بیماری های پوست و مو یک عامل مهم و تاثیرگذار برای ریزش مژه درنظر گرفته می شود. علت ریزش مژه ها می تواند به دلیل تغذیه نامناسب و تضعیف ریشه موها در نتیجه بیماری های تغذیه ای نظیر بی اشتهایی عصبی، پرخوری عصبی و… باشد که به طور فراگیر بر وضعیت پوست و موی کل بدن تاثیر خواهد گذاشت. اگر ریزش مژه دارید، می توانید برنامه غذایی یک هفته خود را یادداشت کرده و با یک متخصص تعذیه در میان بگذارید.

شاید تصور کنید تغذیه مناسبی دارید اما وقتی برنامه غذایی خود را روی کاغذ یادداشت کرده و با یک متخصص مشورت کنید، ممکن است متوجه شوید که برخی مواد مغذی در این برنامه وجود نداشته و لازم است برخی غذاها را به آن اضافه کنید.

منبع: مجله سیب سبز

امتیاز شما به این مطلب :

» ارسال نظرات

کلیه حقوق این سایت ، متعلق به نازخاتون می باشد و استفاده از مطالب و تصاویر این سایت با ذکر منبع بلامانع است .
طراحی سایت : بلاگ اسکین