تماس با ما خانه
RSS

شما هنوز اول زندگی هستید. اگر یاد نگیرید که از همین حالا چطور مشکلاتتان را حل کنید و ناراحتی هایتان را برطرف کنید، چطور می خواهید زیر یک سقف، خوش وخرم زندگی تان را ادامه دهید؟
عذرخواهی از نامزدتان ممكن است مشكل به نظر برسد به خصوص زمانی كه بر سر موضوعی با هم چندین بار مخالفت كرده باشید. ممكن است در خود توان گفتن “متاسفم” را نبینید و شاید هم هر كاری را كه فكر می كردید به او می فهماند از كرده خود پشیمان هستید را انجام داده اید.

در این قسمت چندین روش جهت عذرخواهی مطرح شده است كه توسط حل و فصل کردن اختلافات و عبرت گرفتن از تجارب به قضیه خاتمه خواهد داد.

1 – انتقاد را با گشاده رویی بپذیرید
گوش دادن به حرفهای نامزدتان اولین و مهم ترین راه برای پایان دادن به جر و بحث به شمار می رود. مجادله هایی كه هر دوی شما تصور می كنید، حق با شما است و مشكل مربوط به هر جفتتان است. این به خصوص زمانی صدق می كند كه قبلا هم بر سر موضوع فعلی بحث كرده باشید. وقتی او از شما انتقاد می كند، كمربندتان را از رو نبندید. اینطور نشان دهید كه حرف او را می فهمید، همانگونه كه انتظار دارید هنگامی كه شما صحبت می كنید، او نیز متوجه منظورتان شود.

2 – وقفه ایجاد کنید
در اوج یك مجادله، فشار خونتان بالا می رود، تپش قلبتان بیشتر می شود، و ممكن است چیزهای بگویید كه لزوما” از بیان آنها منظوری ندارید. همیشه به “مكانی خلوت” نیاز دارید كه در آن از هم جدا شده، آرام گرفته و افكار خود را جمع کنید.

3 – مشكل ترین كلمه را به زبان آورید
یك عذرخواهی واقعی می تواند یكی از دشوارترین پیشنهاداتی باشد كه ما ارائه می كنیم. برخلاف تصور عموم، همه افراد قادر به زبان آوردن این كلمه 6 حرفی بوده و تا بحال هیچ كسی بعد از گفتن آن غش نكرده است. می توانید پیش از اینكه تسلیم شده و بگویید “متاسفم”، به بحث و جدل ادامه دهید اما بهتر است با بیان این كلمه آب را روی آتش ریخته و خیلی سریعتر قائله را ختم دهید. تقصیر را نباید فقط به گردن آقایان انداخت. گاهی اوقات خانها نیز می خواهند فقط حرف خودشان را به كرسی بنشانند.

4 – جمله ای دلپذیر به او بگویید
وسط دعوا حلوا خیرات نمی کنند! این بدترین توجیهی است که می توانید برای بد و بیراه هایی که در دعوا گفته اید بیاورید. در میانه دعوا هم مراقب گفتارتان باشید تا حرفی نزنید که بعدها شرمنده شوید. برای آن که دلخوری ها را به سمت و سوی مثبتی بکشانید، از جملات دلسوزانه و خوشایند استفاده کنید. به یكدیگر یادآوری كنید كه آن فقط یك اختلاف نظر معمولی بوده و اگر چه ممكن است برخی از عقاید همسرتان باعث اذیت و آزاد شما شود، اما در عوض بسیاری از محاسن دیگر او مانند خوش مشربی او، جدیتش، صداقت و ایمانش را دوست دارید. در اینصورت همسر شما نیز به احتمال زیاد دست به مقابله بمثل خواهد زد.

5 – فراموشی را تمرین کنید
گاهی اوقات فراموش كردن حرفهای آزار دهنده كسی كه دوستش دارید مشكل به نظر می رسد. اما اگر به طرف مقابلتان فرصت دهید تا در آرامش به او بگویید از حرفی که زده دلخورید، مسئله بسیار آسان تر حل خواهد شد.

6 – برای تقریح برنامه ریزی كنید
بله! درست خواندید! بعد از اینكه کشمکش ها تمام شد، دلخوری ها تا حدودی رفع شد، ماجرا را در همین جا تمام نکنید. بگذارید اوضاع آرام و دلپذیر شود. وگرنه مجبورید تا ملاقات بعدی یا حتی جلوی پدر و مادر خود یا همسرتان دوباره برای جوش دادن رابطه ای که کمی خراب شده، تلاش کنید. بیرون بروید، قدم بزنید، فیلم ببینید و کاری را کنید که شما را خوشحال می کند.

7 – ببخشید، اما همیشه فراموش نكنید
عذرخواهی تنها به این معنا نیست كه بگویید متاسفید و آن اتفاق را برای همیشه فراموش كنید. در حقیقت، فراموشی باعث می شود كه مسئله مورد نظر مستعد بازگشت و سرایت دوباره به رابطه تان شود. با وقت گذاشتن برای بحث و گفتگوی منطقی و آزادانه در مورد مشكلات، در عین حالی كه می دانید طرف مقابلتان را دوست دارید، خواهید توانست اختلاف نظرها را تبدیل به وسیله ای برای پیشرفت و ابزاری آموزنده گردانید.

امتیاز شما به این مطلب :

» ارسال نظرات

کلیه حقوق این سایت ، متعلق به نازخاتون می باشد و استفاده از مطالب و تصاویر این سایت با ذکر منبع بلامانع است .
طراحی سایت : بلاگ اسکین