تماس با ما خانه
RSS

download

اگر مدتی است عادات غذایی و برنامه ورزشی خود را تغییر داده اید اما هنوز هیچ تغییری در اندام تان حس نکرده اید، شاید وقتش باشد به موارد مشکوکی که مانع موفقیت شما می شود، نگاهی بیندازید.

 

از اشتباه در رژیم غذایی گرفته تا وجود عوامل فیزیکی مختلف، همگی می توانند کاهش وزن را برای شما به کاری غیرممکن تبدیل کنند. در این مطلب به ۱۰ علت شایع که بر سر راه کاهش وزن تان سنگ می اندازند، آشنا شوید.

 

1- بعد از ورزش به خودتان جایزه می دهید!

بسیاری از ما با این حالت آشنا هستیم که بعد از ورزش وسوسه می شویم که با یک خوراکی از خودمان پذیرایی کنیم؛ خب، ورزش کرده ایم و کلی کالری سوزانده ایم دیگر! خوب است با یک خوراکی خوشمزه به خودمان برسیم و انرژی از دست رفته را جبران کنیم. درواقع، همیشه درمورد کالری سوزانده شده با اغراق تخمین می زنیم، حتی ممکن است خیلی بیشتر از کالری سوزانده شده، به بدن تان انرژی برسانید و به این ترتیب به جای کاهش وزن، چاق می شوید.

 

2- به اندازه کافی نمی خوابید

شاید فکر کنید بهتر است کمتر بخوابید تا فرصت کافی برای ورزش داشته باشید و این کار خیلی هم برای سلامت و تناسب اندام تان خوب خواهد بود، اما کمبود خواب نه تنها سود ورزش کردن را کم می کند که باعث افزایش وزن می شود. خواب ناکافی کیفیت و توان انجام ورزش را تحت تاثیر قرار می دهد و سرعت متابولیسم بدن را کاهش داده، اشتها را افزایش می دهد و احتمالا میل شما به ریزه خواری را بیشتر می کند. به علاوه، کمبود خواب می تواند سطح استرس را افزایش دهد و همین می تواند باعث افزایش وزن شود.

 

3- بشقاب تان زیادی بزرگ است!

اگر از محصولات کم چرب و سالم استفاده می کنید، اما هنوز لاغر نشده اید، احتمالا باید نگاهی به مقدار وعده های غذایی تان بیندازید. شاید فکر کنید روزانه فقط ۳ وعده غذا می خورید که به اندازه همان غذایی است که بقیه آدم ها می خورند اما در حقیقت به اندازه ۶ وعده استاندارد یا حتی بیشتر کالری دریافت می کنید. خوب است یادتان باشد غذایی که می خورید علاوه بر سالم بودن، باید به مقدار مشخص مصرف شود؛ زیاده روی در خوردن هر خوراکی ای باعث چاقی می شود.

 

4- ثابت قدم نیستید

شکی نیست که پرخوری یا کم خوری افراطی برای متابولیسم و دور کمرتان مضر هستند اما سخت تر از هر دوی اینها، حرکت بین این دو نقطه است. اگر شما مدام رژیم تان را شل و سفت بگیرید و از هر رژیمی که مد شد پیروی کنید، یک دقیقه به خودتان گرسنگی بدهید و بعد از خجالت شکم تان دربیایید، کلا متابولیسم تان را به هم می ریزید و باعث می شوید بدن تان چربی بیشتری ذخیره کند. همان طور که کم خوری افراطی سرعت متابولیسم بدن تان را پایین می آورد، اگر به دنبال این مدت شروع به پرخوری کنید، بدن تان به سرعت وزن می گیرد.

 

5- نوشیدنی های شیرین زیاد می نوشید

مراقب خورد و خوراک تان هستید، غذاهای چرب و چیلی نمی خورید، بین وعده های اصلی ریزه خواری نمی کنید، اما تا حالا به مقدار کالری که هر روز از طریق نوشیدنی ها دریافت می کنید، دقت کرده اید؟ با اینکه همه ما می دانیم یکی از علت های اصلی چاقی مان نوشیدن نوشابه است و البته باید نوشیدن آبمیوه ها، اسموتی ها، دوغ و بسیاری از نوشیدنی های گرم را هم حساب کنید. هر چیزی که می خورید، باید کالری اش حساب شود و مایعات را نباید یادتان برود!

 

6- ورزش هایتان متنوع نیست

اگر به ورزش های روزانه ای که انجام می دهید، عادت کرده اید، ممکن است آنقدر که تلاش می کنید، ورزش ها برایتان مفید واقع نشوند. نه تنها انجام ورزش تکراری می تواند خسته کننده و ملال آور شود- که باعث از بین رفتن انگیزه تان برای ورزش شده و بیشتر دوست دارید از انجامش فرار کنید- بلکه شدت و نتیجه ورزش ها را کاهش می دهد. همانطور که بدن در انجام یک فعالیت خاص توانا می شود، بعد از مدتی بدن تان عادت می کند و دیگر مثل اوایل شروع فعالیت تان نیازی به تلاش سخت نخواهید داشت؛ یعنی کالری کمتری خواهید سوزاند.

 

7- زیادی کم غذا هستید

همان طور که خوردن غذای زیاد باعث چاقی می شود، کم خوری بیش از حد هم به طرز عجیبی مانع از کاهش وزن می شود. بدن شما به طور ذاتی از خودش محافظت می کند بنابراین وقتی غذای کافی دریافت نکند به صورت خودکار روی حالت قحطی و گرسنگی قرار می گیرد و باعث می شود متابولیسم بدن کاهش یابد و بدن چربی و انرژی ذخیره می کند، به همین دلیل کاهش وزن برایتان سخت  و سخت تر می شود.

 

8- یک مشکل پزشکی دارید

بسیاری از شرایط پزشکی مثل سندرم تخمدان پلی کیستیک، مشکلات تیروئیدی و عدم تعادل هورمون ها می تواند منجر به افزایش وزن تان شود و روند کاهش وزن را برای شما سخت تر کند. همچنین حساسیت های غذایی پنهان یا عدم تحمل بعضی غذاها، می تواند لاغر شدن را برای فرد سخت کند. به علاوه، با وجودی که ممکن است شرایط پزشکی شما به خودی خود باعث افزایش وزن تان نشود، اما عوارض جانبی استفاده از برخی داروها باعث چاق شدن تان شود، بنابراین برای کاهش وزن با پزشک خود مشورت کنید.

 

9- وزن بدن معیار واقعی چربی بدن نیست

بسیاری از آدم های چاق وزن شان را به عنوان ملاکی برای سنجش میزان چربی بدن شان می دانند و فکر می کنند وقتی چاق می شوند، چربی هایشان زیاد شده و وقتی لاغر می شوند، چربی شان کم شده است. با اینکه ترازو عدد وزن تان را به شما می گوید، اما در مورد مقدار چربی، ماهیچه و آب اطلاعاتی به شما نمی دهد، به همین دلیل عدد وزن نمی تواند معیار خوبی برای کاهش چربی باشد. مثلا، ماهیچه سازی به دلیل یک برنامه تازه بدنسازی، می تواند روند کاهش وزن را پایین بیاورد، همان طور که جمع شدن مایعات میان بافتی می تواند. برای اندازه گیری دقیق تر میزان چربی بدن، تغییراتی که در اندازه گیری های بدن تان می بینید یا اندازه لباس هایتان را کنترل کنید یا با مراجعه به پزشک، چربی بدن تان را اندازه بگیرید.

 

10- نیازی به کاهش وزن ندارید

با رشد معضل چاقی در تمام دنیا، به نظر می رسد همه دوست دارند وزن کم کنند. اینکه بعضی افراد نیاز به کاهش وزن دارند، به این معنی نیست که شما هم باید وزن کم کنید. بهتر است تلاش کنید تا دید ذهنی بهتری نسبت به فرم بدن تان داشته باشید (و یادتان باشد هرقدر سبک وزن تر باشید، سخت تر می توانید وزن کم کنید). از خودتان- پزشکتان- صادقانه بپرسید آیا دلیل پزشکی خاصی دارید که باید وزن تان را کم کنید؟ اگر نه، وقتش است رژیم تان را كنار گذاشته و به جای تمرین های ورزش جسم، اعتمادبه نفس را تمرین کنید.

امتیاز شما به این مطلب :

» ارسال نظرات

کلیه حقوق این سایت ، متعلق به نازخاتون می باشد و استفاده از مطالب و تصاویر این سایت با ذکر منبع بلامانع است .
طراحی سایت : بلاگ اسکین