تماس با ما خانه
RSS

e5145bd9-1b42-4cae-ae79-7f15f79aa474

خياطي کردن از آن کارهايي است که با زيبايي ربط و رابطه مستقيم دارد. دوختن و پوشيدن لباس هاي زيبا، مسلما شما را زيباتر و برازنده تر مي کند. بسياري از خانم ها و معدودي از آقايان هستند که ترجيح مي دهند خودشان دست به کار مي شوند و براي خودشان لباس هاي زيبايي تدارک ببينند. اگر شما هم از اين گروهيد و اهل خياطي هستيد، ۱۰ نکته زير را به خاطر بسپاريد…

طرز روان کردن زيپ

زيپ از وسايلي است که دايم مورد نياز است واگر با خشونت با آن برخورد شود، به سختي باز وبسته مي شود وگاهي نيز از جاي خودش در مي رود. توصيه مي شود گهگاهي صابون خشک رويش بماليد تا روان شود و نيز مي توانيد نوک مداد به آن بماليد. دانه هاي گرافيت مي تواند کار بولبرنگ را انجام دهد وموجب نرمي زيپ شود.

انتخاب پارچه مناسب

از نظر خياط ها بهترين روش انتخاب پارچه براي لباس شب اين است که اول مدل را انتخاب کنيد و سپس نسبت به خريد پارچه مناسب اقدام کنيد زيرا خيلي از مدل ها با پارچه شما هم خواني ندارد و در آخر لباس مناسبي دوخته نمي شود. انتخاب پارچه خوب درصد دوخت لباس است. بنابراين اگر درصدد دوخت لباس شب يا لباس عروس هستيد، زحمت خياط را با اصرار روي پارچه و مدل خودتان به هدر ندهيد و اگر براي عروسي تان طبق رسم و رسوم پارچه مي بريد، حتما به مدلش هم توجه کنيد. آستري خوب و متناسب با رنگ پارچه انتخاب کنيد و اگر شال هم در نظرتان هست، حرير هم رنگ بگيريد.

تدارک جعبه خياطي

با توجه به اين که کار خياطي نيازمند لوازم و خرده ريزهاي بسياري است، در صورتي که براي هر يک از آن ها مکاني جداگانه و مخصوص در نظر گرفته شده و در نهايت همه آن ها در جعبه اي بزرگ تر قرار گيرند، هم دسترسي به لوازم به راحتي و با سرعت بيشتر صورت مي پذيرد و هم ديگر احتمال افتادن خرده ريزها روي زمين و ايجاد خطرهاي ناشي از آن ها وجود نخواهد داشت. به عنوان مثال براي خرده ريزهايي مانند انواع سوزن ها، دکمه ها، پولک و مليله و غيره قوطي هاي فيلم خام عکاسي و قرص هاي جوشان مناسب ترين هستند. اگر براي قرار دادن سوزن هاي خياطي هيچ يک از قوطي هاي فوق را در دسترس نداشتيد، مقوايي به شکل مربع بريده و هر يک از سوزن ها را در قسمت مياني مقوا به صورت کوک وارد کنيد. سپس اضلاع مقوا را از چهار طرف روي سوزن ها تا کرده و در جعبه لوازم خياطي قرار دهيد.

آهن ربا و قيچي يادتان نرود

در هر جعبه خياطي وجود يک عدد آهن رباي بزرگ ضروري است. ضمنا اگر قيچي خياطي شما در اثر مرور زمان و يا استفاده هاي ناصحيح کُند شده و يا لبه هاي ناصاف پيدا کرده است، يک ورق سمباده آهن خريداري کرده به آرامي به لبه آن بماليد و يا آن که سمباده را چند بار قيچي کنيد.  
تيز کردن سوزن خياطي 
از سمباده براي تيز کردن سوزن چرخ خياطي نيز مي توانيد استفاده کنيد. به اين ترتيب که سمباده اي نازک تر تهيه کرده و روي آن را با چرخ خياطي بدوزيد. تماس مکرر سوزن با سمباده آن را تيز مي کند. با لاک ناخن بيرنگ سطح روي دوخت دکمه را به آرامي پوشش دهيد. براي دوام بيشتر دوخت دکمه هاي پرمصرف، به خصوص دکمه لباس هاي بچه هاي کوچک، از نخ دندان استفاده کنيد. در اغلب پالتوها و کت ها شاهد دکمه کوچکي در پشت دکمه بزرگ و اصلي لباس هستيد. اين کار سبب محکم شدن اتصال دکمه هاي اصلي مي شود.

ميانبرهاي سوزن نخ کردن

اغلب مادربزرگ ها به هنگام نخ کردن سوزن هاي خياطي با مشکل مواجه هستند. در حالي که با به کارگيري يکي از راهکارهاي زير مي توانند اين کار را با راحتي بيشتر انجام دهند: 
▪ از آن جا که پس از بريدن نخ، سر آن ريش ريش شده و همين مساله مانع ورودش به داخل سوزن مي شود، ابتدا انگشت دست تان را به اسپري مو و يا کرم دست آغشته کرده و به نوک نخ بماليد. به اين ترتيب نخ، فرم محکم تري به خود گرفته و راحت تر به درون سوراخ وارد مي شود. 
▪ بسياري از مشکلات نخ کردن سوزن، به جهت مشکل ديد سوراخ آن است. بهترين راهکار براي حل اين مساله اين است که تکه کاغذ سفيدي را برداشته سوزن را تا لبه سوراخ در آن فرو کنيد. به اين طريق محدوده سوراخ مشخص شده و نخ کردن آن به راحتي انجام پذير مي شود. در صورت استفاده از نخ سفيد براي دوخت و دوز، کاغذي سياه يا رنگي را براي اين منظور انتخاب کنيد.

پوشيدن لباس خياطي

براي خودتان پيش بندي با چند جيب بزرگ و کوچک بدوزيد تا هنگام انجام کارهاي خياطي، همواره لوازم و خرده ريزهاي پرمصرف در دسترس شما قرار داشته باشند.
 
جدا کردن دکمه ها و زيپ ها

پيش از تبديل لباس هاي کهنه به دستمال هاي گردگيري و يا انتقال آن به سطل زباله، دکمه ها و زيپ آن را جدا کرده و براي استفاده در دوخت لباس هاي ديگر نگهداري کنيد.

خط اتو انداختن

اگر مي خواهيد شلوار خودتان را با اتو خط بيندازيد، با اسفنج آغشته به آب و سرکه سفيد محل مورد نظر را مرطوب کنيد و سپس اتو بزنيد.

نويسنده: نازنين دربندي 
منبع: روزنامه سلام

امتیاز شما به این مطلب :

comment rss - Trackback

 1. نادیا گفت:

  خیلی عالی بود ممنون

 2. فاطمه ریحانی گفت:

  متشکرم مفید و عالی بود.

 3. مهدیه گفت:

  سلام عزیزم کارت عالیه لطفا درمورد چروک ایستادن کمر لباس از پشت یه چیزی بنویس متشکرم من یه خیاط ناشی هستم بعدشم اینها که نوشتی هشت تا هستن نه ده تا

 4. بی بی خانم گفت:

  ممنون .خیلی عالیه .من همیشه موقع خیاطی وسایلم رو گم می کنم.حتما یه پیش بند واسه خودم میدوزم.

 5. طاهره گفت:

  سلام .من 53سال سن دارم با تجربه 20سال خیاطی مدتی کار نکردم الان میخواهم کار کنم .اگر سری دوزی باشد که لباس برش خورده باشد من دوخت انجام بدهم .ممنون میشم از کمکتون .شیراز زندگی میکنم ..ممنونم متشکرم…سایتتون عالیست..متشکرم از زحماتتون.

» ارسال نظرات

کلیه حقوق این سایت ، متعلق به نازخاتون می باشد و استفاده از مطالب و تصاویر این سایت با ذکر منبع بلامانع است .
طراحی سایت : بلاگ اسکین
بازی پوکر