تماس با ما خانه
RSS

Khane-Tekani

 

1- برنامه ریزی کنید

شما می‌توانيد برای آن كه كارهای منزل را آسان‌تر انجام دهيد به سادگی يك برنامه‌ريزی داشته باشيد. اصلا لازم نيست كه شما از اول صبح تا بعدازظهر كارهای منزل را انجام دهيد؛ بلكه می‌توانيد با تقسيم كردن كارها به روزهای مختلف هفته، كم تر به خود فشار بياوريد و انرژی كمی در يك روز مصرف كنيد تا بتوانيد به كارهای ديگر مثل مطالعه، رسيدگی به كارهای بيرون از منزل  يا حتی كار كردن خارج از منزل بپردازيد. اگر قرار است مثلا در طبقه پايين منزل به شستن لباس‌ها بپردازيد  يا باغچه منزل را مرتب كنيد، سعی كنيد كارهايی كه مربوط به طبقه پايين يا حياط است را هم زمان انجام دهيد تا لازم نباشد دائم از پله‌ها بالا و پايين برويد. شما بايد كارهای منزل را او لويت بندی كنيد و كارهايی را كه لازم است حتما انجام دهيد، امروز انجام دهيد؛ انجام كارهايی كه چندان ضروری نيستند را به روزهای بعد موكول كنيد.

2ـ كارهای بزرگ را به كارهای كوچك تر تقسيم كنيد

اگر قرار است تمام منزل را خانه تكاني كنيد، تمام اين كارها را به كارهاي كوچك تر تقسيم كنيد و هر روز بخشي از كارها را انجام دهيد. بسياري از بانوان عادت دارند، تمام لباس‌هاي كثيف را جمع كرده و آن ها را با پرده‌ها و ملافه‌ها در يك روز، بشويند… حال برخي از خانم‌ها از ماشين لباسشويي استفاده مي‌كنند و بعضي حسابي به خودشان سخت مي‌گيرند و آستين‌هايشان را بالا مي‌زنند با دست لباس‌ها را مي‌شويند. تازه پس از آن، لباس‌هاي خيس را كه سنگين‌تر هم شده‌اند از حمام يا آشپزخانه تا حياط يا ايوان حمل مي‌كنند كه آن‌جا روي بند خشك شوند. انجام اين فعاليت‌هاي سنگين و زياد، شما را حسابي خسته مي‌كند و تمام انرژي شما را مي‌گيرد. بنابراين بهتر است هر روز يك بخش از لباس‌ها، پرده‌ها يا ملافه‌ها را بشوييد و خشك كنيد يا به جاي ساعت‌ها بالا و پايين گذاشتن وسايل انباري براي مرتب كردن آن، هر روز بخشي از آن را مرتب كنيد تا كار شما ظرف چند روز تمام شود.

3ـ كارهای سنگين و سبك را يكی در ميان انجام دهيد

بعضي از كارهاي خانه انرژي كمي از شما مي‌گيرند ولي بعضي ديگر شما را كاملا خسته مي‌كنند. بهترين روش آن است كه شما يك كار سبك مثل آب دادن به گلدان‌ها را انجام دهيد و به دنبال آن يك كار سنگين‌تر مثل جاروبرقي كشيدن اتاق‌ها را انجام دهيد، سپس يك فعاليت سبك را انجام دهيد… با اين روش به عضلات و مفاصل خود استراحت مي‌دهيد و مي‌توانيد ساعات طولاني‌تري به فعاليت بپردازيد. به علاوه اگر قرار است يك كار منزل (كه لازم است حين انجام آن بايستيد) مثل ظرف شستن  يا جاروبرقي كشيدن را انجام دهيد، به عنوان فعاليت بعدي، كاري را انجام دهيد كه بتوانيد نشسته به انجام آن مشغول شويد؛ مانند سالاد تهيه كردن و دوخت و دوز. به اين ترتيب شما به صورت متناوب به يك گروه از عضلات و مفاصل‌تان استراحت مي‌دهيد.

4 –  استراحت دوست داشتنی

در بين انجام كارهاي منزل به خودتان استراحت بدهيد. اين استراحت مي‌تواند به حفظ انرژي شما كمك شاياني كند. آرام روي تخت دراز بكشيد و به بدن خود آرامش بدهيد. لازم نيست به خواب برويد؛ فقط به صداي بدن‌تان گوش دهيد… حتي مي‌توانيد نفس‌هايتان را بشماريد. براي استراحت كردن، لازم نيست حتي خسته شويد و از پا دربياييد.

5 – از ديگران كمك بگيريد

اين كه شما مادر خانواده هستيد، اصلا به اين معني نيست كه خودتان بايد تمام كارهاي منزل را برعهده بگيريد. نگران نباشيد، با اندكي كار كردن بچه‌ها از درس خواندن عقب نمي‌افتند! كارهاي منزل را بين افراد خانواده تقسيم كنيد و مسؤوليت مرتب كردن و جاروبرقي كشيدن اتاق كودكان را به خودشان بسپاريد.  مي‌توانيد از افراد خانواده بخواهيد خودشان لباس‌هايشان را بشويند. فراموش نكنيد حتي كودكان هم مي‌توانند در انجام كارهاي منزل به شما كمك شاياني كنند. اگر وضعيت اقتصادي خانواده اجازه مي‌دهد، مي‌توانيد براي انجام كارهاي سنگين، مثل شست و شوي شيشه‌ها  يا شستن فرش‌ها و خانه تكاني يك كارگر
استخدام كنيد.

6ـ در آشپزخانه

همه بانوان عاشق آشپزخانه اي بزرگ و جادار هستند كه ظرفشويي آن در مقابل پنجره باشد ولي در كنار اين دكوراسيون ظاهري، شما مي‌توانيد با انجام تغييراتي در آشپزخانه، كارهاي روزانه خود را آسان‌تر انجام دهيد. خريدن ابزارهاي الكتريكي مدرن(وسايل آشپزخانه مدرن) مي‌تواند در آسان‌تر كردن كار شما كمك زيادي باشد، مثلا شما مي‌توانيد با خريد يك خردكن برقي از خردكردن مواد غذايي با دست بي‌نياز شويد يا با استفاده از يك مخلوط كن از هم زدن و مخلوط كردن مواد غذايي خاطر جمع ‌شويد. از قيچي براي پاره كردن درب كارتن‌هاي مواد غذايي استفاده كنيد به جاي اين كه با دست با آن ها كلنجار برويد؛ مي‌توانيد يك سبد بزرگ كه بر شانه مي‌اندازيد؛ تهيه كنيد و مواد غذايي را پس از خريد كردن در فاصله فروشگاه تا منزل درون آن قرار دهيد به جاي اين كه چندين كيسه پلاستيك را دور انگشتان‌تان بياندازيد. استفاده از چرخ خريد هم گزينه مناسبي است. خاموش نكنيد هنگام خريد ظروف آشپزخانه، ديگ‌ها، قابلمه‌ها و بشقاب‌ها و كاسه‌هاي سبك‌تر را انتخاب كنيد. وسايلي را كه بيشتر با آن ها سر و كار داريد در طبقاتي از بوفه و كمد يا كابينت بگذاريد كه بتوانيد به آساني و بدون كشيدن بدن‌تان به آن ها دسترسي پيدا كنيد، ارتفاع بين شانه و ران شما مناسب است. اگر وسايل در طبقاتي قرار گرفته‌اند كه دسترسي به آن ها دشوار است از كسي بخواهيد تا به شما كمك كند يا از يك نردبان يا صندلي ايمن بالا برويد و وسيله موردنظرتان را برداريد. وارد كردن كشش‌هاي نامناسب بر عضلات و مفاصل هنگام انجام كارهاي خانه، مي‌تواند شما را دچار گرفتگي و درد عضلات  يا آرتريت كند.

7ـ از خدمات شركت‌های خدماتی استفاده كنيد

اين روزها، بيشتر خانم‌هاي شاغل، وقت ندارند كه روزهاي زيادي را به خانه تكاني اختصاص دهند، بنابراين اگر شما در اين گروه از بانوان قرار داريد، بد نيست كه از خدمات شركت‌هاي خدماتي استفاده كنيد. شما مي‌توانيد شستن فرش‌ها، موكت‌ها و حتي پرده را به آن ها واگذار كنيد. اگر در يك آپارتمان اقامت داريد، مي‌توانيد با توافق ساير همسايگان، شست و شوي راه پله‌ها، حياط و پاركينگ را به اين شركت‌ها واگذار كنيد. به اين ترتيب در وقت و هزينه خود صرفه‌جويي كرده‌ايد و از سوي ديگر فشار كم تري را به خود وارد كرده‌ايد.

8ـ انعطاف‌پذير باشيد

ممكن است شما برنامه‌ريزي كرده باشيد كه تمام وسايل منزل را نظافت كنيد، تمام شيشه‌ها را پاك كنيد، اوضاع باغچه را سر و سامان دهيد، حياط و ايوان را حسابي بشوييد و انباري را مرتب كنيد. ممكن است برنامه‌ريزي دقيقي هم كرده باشيد ولي در نهايت نتوانيد در پايان يك روز يا در آخرين روزهاي سال كهنه تمام، كارهاي موردنظرتان را انجام دهيد. و همين موجب نگراني و استرس شما شود. ولي كافي است انعطاف‌پذير باشيد؛ مطمئن باشيد، رسيدن به تمام اهداف‌تان امكان‌پذير نيست، بنابراين رسيدگي به درصد قابل قبولي از كارهايتان را به حساب موفقيت بگذاريد و شاد باشيد! قرار نيست كه با يك خانه تكاني خودتان را از پا درآوريد.

9ـ كم تر آشپزی كنيد

بد نيست در روزهاي خانه تكاني، كمي هم حكومت نظامي در منزل برقرار كنيد! بدون شك براي شما دشوار است در هنگام انجام كارهاي سنگين خانه تكاني، سه وعده غذاي گرم نيزبراي اعضاي خانواده بپزيد. بنابراين در يك جلسه خانوادگي اعلام كنيد كه به عنوان مثال در اين روزها كه شما مشغول خانه تكاني هستيد، فقط ناهار را مي‌پزيد و براي شام يك غذاي حاضري تهيه مي‌كنيد.  در اين صورت شما از فشار كاري وارد بر خودتان مي‌كاهيد و مي‌توانيد به انجام امور نظافت منزل بپردازيد.

10ـ موسيقی مورد علاقه خودتان را گوش دهيد

كار كردن و خانه تكاني در فضاي ساكت منزل، شايد خسته كننده و طاقت فرسا باشد؛بنابراين در حين خانه تكاني، موسيقي مورد علاقه خودتان را گوش دهيد يا صداي راديو را باز كنيد. شما ذهن‌تان به موسيقي يا اخبار راديو مشغول مي‌شود و كم تر متوجه گذشت زمان خواهيد شد.

 11ـ شست و شوی حمام

بهتر است، وقت جداگانه‌اي براي شست و شوي حمام و استفاده از وايتكس و مايعات جرم گير روي اشياي چيني حمام، اختصاص ندهيد براي اين كه در وقت خود صرفه‌جويي كنيد، شست و شوي حمام را به وقتي كه خودتان قرار است به حمام برويد، موكول كنيد.

12ـ يك بار به خريد برويد

شما براي خانه تكاني به مواد و وسايل متفاوتي نياز داريد؛ پودر لباسشويي، مايع جرم‌گير، جارو، دستمال گردگيري، كيسه جاروبرقي، مايه شيشه‌شوي، برس، و… بنابراين ممكن است براي خريد هر يك از آن ها، هر بار از منزل خارج شويد و وقت و انرژي خود را هدر دهيد. بهترين راه‌كار اين است كه يك ليست تهيه كنيد و تمام مواد و وسايل مورد نياز براي خانه تكاني را در آن يادداشت كنيد. وقتي از كامل بودن فهرست خودتان مطمئن شديد، از يكي از اعضاي خانواده بخواهيد كه اقلام آن فهرست را يك جا برايتان خريداري كند ، يا خودتان يك روز را به خريد اختصاص دهيد و اقلام مورد نيازتان را يك دفعه تهيه كنيد.

13ـ خوش اخلاق باشيد

 غر نزنيد! درست است كه خانه تكاني دشوار و خسته كننده است، ولي قرار نيست زندگي را به كام اعضاي خانواده تلخ كنيد. اگر دوست نداريد، مي‌توانيد خانه تكاني را انجام ندهيد ولي اگر اين كار را انجام مي‌دهيد، آن را با صبر و حوصله و متناسب با توانايي‌هايتان انجام دهيد تا بيش از اندازه خسته نشويد. ساير اعضاي خانواده به روي خوش شما در روزهاي پاياني سال و در آستانه سال نو، بيشتر نياز دارند تا پاكيزگي منزل.

14ـ تاكسی سرويس نشويد

روزهاي پاياني سال، روزهايي است كه ترافيك خيابان‌ها بسيار سنگين است و هر رفت و آمد در شهر، ساعاتي طولاني وقت شما را مي‌گيرد. شما به عنوان مادر خانواده، قرار نيست نقش تاكسي سرويس را بازي كنيد! حداقل در اين روزها از يكي ديگر از اعضاي خانواده بخواهيد مسؤوليت رفت و آمد بچه‌ها را از خانه به مدرسه و برعكس برعهده بگيرد ، يا حداقل در اين روزها از سرويس مدرسه استفاده كنيد. شما حتي مي‌توانيد از كودك‌تان بخواهيد، خودش به تنهايي اين مسير را طي كند.

: مجله زندگی ایده آل

امتیاز شما به این مطلب :

» ارسال نظرات

کلیه حقوق این سایت ، متعلق به نازخاتون می باشد و استفاده از مطالب و تصاویر این سایت با ذکر منبع بلامانع است .
طراحی سایت : بلاگ اسکین